Чи є засоби без ліків, щоб подолати стрес? Так, і вони ховаються у буденних справах. Стрес є природною і необхідною частиною життя, допомагаючи нам адаптуватися до викликів. Проте коли стрес переходить у хронічну стадію, він починає руйнувати тіло, мозок і психіку. Щоб зберегти здоров’я, важливо вчасно розпізнавати стрес і застосовувати прості методи управління ним. Про ефективні стратегії боротьби зі стресом ми поговорили з одним із провідних науковців світу — доктором Джорджем Хрусосом, професором ендокринології, Президентом Піфагорійської академії наук та Міжнародного Наукового Центру вивчення стресу та зміцнення здоров’я (Самос, Греція).
Навіть цукровий діабет має коріння у хронічному стресі
Протягом багатьох років я працюю над вивченням стресу, починаючи з 1980 року. Я опублікував багато оригінальних досліджень про регуляцію стресу у мозку, його вплив на тіло, а також роль хронічного стресу у розвитку неінфекційних захворювань.
На мою думку, хронічний стрес є основним фактором виникнення хронічних захворювань. Існують ефективні методи контролю і подолання стресу. Один із найкращих способів — це Піфагорейський метод самоспостереження. Він вражає своєю ефективністю, враховуючи, що Піфагор запропонував його ще тисячі років тому.
Коли ми зазнали стресу і стрес перевищує певний рівень, то в нас починають вироблятися гормони, які допомагають нам справлятися зі стресом. Це нормально при короткочасному стресі, але при хронічному стресі вони руйнують органи та мозок. Отже, хронічний стрес — це погано, тому що він впливає не лише на те, як ми себе почуваємо та як ми поводимося, він руйнує наші органи і наш мозок біологічно.
Особливо важливе значення має вісцеральний жир — жир в області живота, де накопичуються гормони стресу. Тому є чітка залежність між хронічним стресом, надмірною вагою, ожирінням, діабетом II типу, серцево-судинними та аутоімунними захворюваннями. Крім того, стрес негативно впливає на варіабельність серцевого ритму — ключовий показник здоров’я серцево-судинної системи.
Однією з реакцій на хронічний стрес є зниження рівня дофаміну, що викликає пригнічення настрою (дисфорію). Люди часто намагаються компенсувати це переїданням, вживанням солодощів, алкоголю або наркотиків. Натомість правильними способами боротьби є фізичні вправи, медитація та Піфагорейський метод самоспостереження.
Піфагорійська система рятує силою думки!
Найкращим методом, на мою думку, є Піфагорійський метод самоусвідомлення. Існує багато причин, чому цей метод працює, і дивно, що Піфагор придумав його так давно.
Цей мислитель був не лише математиком, він залишив багато творів про здоров’я, рецепти здорового харчування і також його можна вважати першим вегетаріанцем у світі. Він прожив понад 100 років у той час, коли люди навколо жили не більше 40 років.
Говорячи про суть системи, дозвольте мені зазначити, що 94% людей створені бути етичними. Чому не 100, тому що 1% народжуються без етичної складової мозку, і близько 5% етична складова знищується в дитинстві, наприклад, дитина, яка зазнає насильства і сім’ї. Отже, для більшості людей це працює так: коли ви робите щось хороше, система винагороди психіки змушує вас почуватися добре, коли ви робите щось погане, система винагороди змушує вас почуватися погано. Система винагороди займає центральне місце у функціонуванні мозку. Це те, чого немає у комп’ютера.
Особливість Піфагорейського методу у тому, що він включає важливий етичний компонент. Метод передбачає:
- Ранкове обдумування своїх намірів на день з акцентом на етичність.
- Вечірній самоаналіз того, що було зроблено правильно чи що можна було зробити краще.
Цей процес активує механізми мозку під час сну, сприяючи глибшому засвоєнню соціальної та етичної інформації. А система винагороди психіки дарує всьому організму гарне самопочуття. Тому зранку ви прокидаєтеся бадьорими, енергійними, ви ефективніші впродовж дня.
Я працював із дослідницькими групами, які поєднували медитацію з візуалізацією мозку і ми вимірювали показники за допомогою МРТ та інші методи. Без сумніву, більшість технік медитації допомагають боротися із тривожністю і покращують роботу мозку. Я називаю молитву, медитацію, візуалізацію — вправами для мозку.
У своїх дослідженнях Піфагорійської системи я зосереджувався на нейроендокринології — що відбувається з гормонами під час практики контролю стресу. Під час досліджень у Лейпцизі в Інституті Макса Планка ми вимірювали рівень гормонів і виявили зниження рівня кортизолу (гормону стресу), підвищення рівня BDNF (нейротрофічного фактора мозку). Ці зміни сприяють покращенню функціонування мозку і зменшенню руйнівного впливу стресу.
В Афінах ми досліджували групи людей після онкологічного захворювання, групу безплідних жінок та з іншими патологіями і результати були вражаючими. Наприклад, регулярна практика самоспостереження дозволяє за кілька місяців значно знизити рівень хронічного запалення (зменшення рівня С-реактивного білка на 50%) та зменшити біль при фіброміалгії, знизити втому. Прошу зазначити, що це без жодного медикаменту, лише силою думки!
Як українцям справлятися зі стресом під час війни
Українці зараз живуть у стані хронічного стресу через війну. Однак навіть у таких умовах можна навчитися справлятися зі стресом. Термін «стрес-менеджмент» — найактуальнійший для вас сьогодні. Тож, для підтримки рівня здоров’я та психічої витримки українці можуть для себе зробити:
- Навчитися частину дня «відключатися» від стресових факторів.
- Практикувати молитві, медитацію і методи самоспостереження.
- Контролювати свою реакцію на стресові події.
Повністю усунути стрес неможливо, але можна навчитися з ним співіснувати без шкоди для здоров’я.
Якщо ви бажаєте пройти медичну діагностику на хронічний стрес в Міжнародному Науковому Центрі вивчення стресу та зміцнення здоров’я в Афінах чи на острові Самос, отримати консультацію професора, зробіть заявку.
Наталія Строковська