Публікуємо інформацію, що отримали від українського Інституту Клітинної терапії про успішне використання стовбурових клітин при коронавірусній інфекції. Багато термінів, але для лікарів ця інформація вкрай важлива, зберігаємо достовірно.

​Коронавірус (SARS-CoV-2) спричинив спалах нової коронавірусної інфекції (COVID-19) у місті Ухань, Китай. Запобігання та відвернення «цитокінового шторму» може бути ключовим для порятунку пацієнтів із важкою пневмонією COVID-19.

Як було встановлено Cao’s та командою (Huang C et al., 2020) в крові пацієнтів, хворих на COVID-19, рівень прозапальних цитокінів IL-2, IL-7, G-SCF, IP10, MCP-1, MIP-1A та TNF-α був вищим, ніж у здорових людей. Синдром «цитокінового шторму» через анормальну активацію імунних клітин погіршує стан пацієнтів, що призводить до виникнення порушень у функціонуванні ендотеліальних клітин, зростанню проникності капілярів, що, в свою чергу, призводить до надмірного вмісту слизу і респіраторної недостатності. Також «цитокіновий шторм» викликає поліорганну недостатність. Тож, одним з напрямком терапії хворих на COVID-19 є блокування розвитку синдрому «цитокінового шторму» і усунення неконтрольованого запального процесу в легенях.

Було встановлено, що мезенхімальні стовбурові клітини (МСК) мають комплексну потужну імуномодулюючу функцію. Це дослідження має на меті проаналізувати, чи покращить трансплантація МСК результат 7 пацієнтів, що поступили із пневмонією COVID-19 у Пекінську лікарню Ю Ань, у Китаї, з 23 січня 2020 по 16 лютого 2020 року.

Клінічні результати, а також зміни рівня запалення, імунної функції та небажані явища 7 пацієнтів, що поступили у лікарню, оцінювали протягом 14 днів після введення МСК. Терапія МСК дозволила вилікувати або значно покращити функціональні показники у цих пацієнтів без помічених небажаних явищ — легенева функція та симптоми значно покращилися через 2 дні після трансплантації МСК. Серед них двоє пацієнтів з середньою тяжкістю перебігу захворювання та один у важкому стані одужали та були виписані через 10 днів після лікування.

На 3-6 добу після лікування вміст лімфоцитів у периферичній крові зріс, знизилась концентрація С-реактивного білку, зникли популяції «гіперактивних» імунних клітин, які секретують прозапальні цитокіни, а саме CXCR3+CD4+ Т-клітини, CXCR3+CD8+ T- та CXCR3+ NK-клітини. Крім того, популяція CD14+CD11c+CD11bmid регулятивних дендритних клітин значно зросла.

Також було відмічено значне зниження рівня в крові прозапального цитокіну TNF-α, тоді як концентрація протизапального цитокіну IL-10 зросла у групі з використанням МСК у порівнянні з контрольною групою плацебо.

Таким чином, завдяки унікальним імуносупресивним властивостям МСК, рівень в крові прозапальних цитокінів та хемокінів знизився, що призвело до зменшення інфільтрації мононуклеарами/моноцитами легень, в той же час відбулось зростання регуляторних дендритних клітин. Також, зростання IL-10 та VEGF після терапії МСК стимулює регенерацію легень.

Велика тропність МСК до легень була встановлена в багатьох клінічних дослідженнях, а результати лікування ідіопатичного фіброзу легень у людей показали, що ці клітини позитивно впливають на епітеліальні клітини альвеол, супресують розвиток фіброзу та покращують легеневу функцію.

Більше того, кількісний аналіз експресії генів показав, що МСК були ACE2-(негативні) та TMPRSS2-(негативні), що свідчило про неможливість інфікування їх вірусом COVID-19. Таким чином, внутрішньовенна трансплантація МСК була безпечною та ефективною для лікування пацієнтів із пневмонією COVID-19, особливо для пацієнтів у критично-важкому стані.

За неопублікованими даними (www.spectrum.ieee.org), лікування мезенхімальними стовбуровими клітинами в Пекінській клініці в рамках клінічного дослідження на 26.03.2020, 17:05 GMT отримали 120 пацієнтів, результати дуже обнадійливі. Також за даними цього ж сайту мезенхімальні стовбурові клітини для лікування COVID-19 ускладненої пневмонії з позитивними результатами отримав 31 пацієнт в США, але дані професором Kunlin Jin з Наукового центра здоров’я Університету Північного Техасу ще не опубліковані.

Слід зазначити, що США та Австралія вступили в пандемію пізніше ніж Китай, але такі відомі компанії, як Athersys та Mesoblast зараз докладають всіх можливих зусиль, щоб запустити у клінічне використання свій продукт стовбурових клітин для лікування важких ускладнень COVID-19.

На даний час в Китаї вже зареєстровано 14 клінічних досліджень з вивчення ефективності застосування мезенхімальних стовбурових клітин в лікуванні ускладненої COVID-19 пневмонії, 10 з яких зареєстровані на сайті Національного інституту здоров’я США www.clinicaltrials.gov. За даними сайту scencemag.org такі ж дослідження виконуються в Ірані.

На теперішній час Інститут клітинної терапії має в Кріобанку достатню кількість мезенхімальних стовбурових клітини плаценти та пуповини, що повністю ідентичні за своїми маркерами тим, що були використані китайськими вченими в рамках спільного клінічного дослідження (Китай, США, Ізраїль, Іспанія, Італія, Велика Британія). Клітини доступні в будь-який момент за вимогою лікувального закладу по м. Києву і будуть доставлятися власним транспортом Інституту.

стволовые клетки. фото

Готові надати вищевказані клітини для клінічного дослідження негайно та безоплатно для лікування 15 важких пацієнтів. Зазначимо, що для напрацювання в інших лабораторіях такої ж кількості клітин, яка наразі є в Інституті клітинної терапії, потрібні місяці роботи, унікальні запатентовані методики, досвідчений персонал, сучасна матеріальна база та суттєві матеріальні витрати.Інститутом клітинної терапії розроблено протокол клінічного дослідження «Лікування коронавірусної COVID-19 пневмонії (збудник SARS-CoV-2) кріоконсервованими алогенними мультипотентними мезенхімальними стовбуровими клітинами плаценти та пуповини».

Сделайте заявку на лечение


Від Вашого рішення залежить якість надання високоспеціалізованої допомоги українцям, хворим на ускладнену COVID-19 пневмонію та віддалені результати лікування. Очікувані практичні результати вивільнення дефіцитних апаратів ШВЛ, та профілактика фіброзу легень:

  • 1. При призначені МСК плаценти та пуповини пацієнтам з важким перебігом COVID-19 пневмонії, але тим, які ще можуть дихати самостійно, за даними клінічних досліджень, наступає суттєве покращення стану, яке не потребує в подальшому підключення пацієнта до апарату ШВЛ.
  • 2. При призначені МСК плаценти та пуповини пацієнтам, які вже знаходяться на апараті ШВЛ, за даними клінічних досліджень, вони швидше переходять на самостійне дихання, вивільняючи дефіцитні апарати для інших пацієнтів.
  • 3. МСК плаценти та пуповини, за даними клінічних досліджень з лікування респіраторного дистрес синдрому, що також супроводжує важкий перебіг COVID-19 пневмонії зменшують розвиток фіброзу легень у віддаленому періоді, після того як пацієнт одужав від вірусної інфекції та повертається до нормального життя.

На сьогоднішній день в Україні вже зафіксовано більше сотні летальних випадків від COVID-19 інфекції. Цей факт вимагає приймати рішучі міри. Враховуючи вищезазначене та з метою ефективного лікування важких ускладнень пневмонії, викликаної COVID-19 інфекцією, просимо Вас сприяти проведенню клінічного дослідження «Лікування коронавірусної COVID-19 пневмонії (збудник SARS-CoV-2) кріоконсервованими алогенними мультипотентними мезенхімальними стовбуровими клітинами плаценти та пуповини».

Сделайте заявку на лечение



Поделиться